Bc. Ladislav Vencálek, člen Českého klubu olympioniků, masér českých olympioniků a reprezentantů
Dlouhodobě spolupracuje se sportovními svazy, tělovýchovnými oddíly a dvacet let se podílí na přípravě předních českých olympioniků a reprezentantů na pozici maséra, kondičního trenéra a výživového poradce.
V roce 2008 a 2012 byl členem oficiální výpravy na letních Olympijských hrách v Londýně 2012 a Pekingu 2008.
A v roce 2018 byl členem oficiální výpravy zimních Olympijských hrách v Korei - Pchjongčchang 2018.
S plaveckým reprezentačním družstvem se zúčastnil 14x Mistrovství světa a 28x Mistrovství Evropy v plavání.
S manželkou Helenkou, olympioničkou a dlouholetou reprezentantkou v plavání, mají dvě krásné děti – Barborku (9 let) a Ondráška (6 let)
Tento rozhovor vznikl na palubě letadla, které mělo namířeno do Kataru. Zde se pan Vencálek účastnil s plaveckou reprezentací mistrovství světa v plavání. Poslal jsem mu pár otázek a on mi na ně rád odpověděl.
Byl jste vy sám někdy na táboře?
Za mého mládí to byly převážně pionýrské tábory. Pamatuji si, že jsem se jich několika zúčastnil a moc rád na ně vzpomínám. Nejvíce mě ale utkvěl v paměti „rybářský tábor“. Co by mlaďoch, jsem byl vášnivý rybář a tento tábor v mé mysli zanechal krásných deset dnů rybářských zážitků. Později jsem se i já stal vedoucím na pionýrském táboře. To mi umožnilo vidět dění na táboře z druhé strany. Takže když to shrnu, mám bohaté zkušenosti s tábory a to jak „táborník“ tak i jako vedoucí.
Je podle Vás správné, aby i děti jezdily na tábor?
Kdybych mohl hlasovat, tak všemi deseti ANO. Ke zkušenostem mým, k tomu mohu přidat ještě zkušenost mých dětí. Kromě těch krásných zážitků a prožitků ten tábor nabízí mnohem více, co si kolikrát děti a ani my neuvědomíme. Učí děti samostatnosti, začlenění se do kolektivu, odvaze. Vzniká zde spousty nových kamarádství a přátelství. Také musím připomenout, že jsem si jako rodič od svých dětí ten týden krásně odpočinul. Věřím, že i oni ode mě.
A proč doporučujete zrovna Jižní Moravu?
Když odpovím po pravdě, mně i dětem to je většinou jedno, kde se právě tábor nachází. Já sám jsem za dvacet let procestoval velký kus světa a mohu říci, že ve světě je mnoho krásných míst. Také jsem ale poznal, že lidé dnes hledají krásu daleko od našich hranic, přestože naše malá republika jim může nabídnout mnoho krásy. A právě Jižní Morava mezi ta místa patří. Já sám jsem se zde narodil a prožil veliký kus dětství. Proto vím, že se zde ukrývá mnoho přírodních krás a kulturních památek. Když k tomu ještě připočtu spoustu slunečních dní a srdečné lidi, co více si mohu přát. I když mě vítr zavál na druhou stranu republiky, hrozně rád se sem vracím a vždy mi má tento kraj co nabídnout.
Myslíte si, že dětské tábory v České republice mají budoucnost?
Asi ode mě nečekáte jen odpověď ANO nebo NE, ale chcete to rozvést. Přiznám se, že na tuto zdánlivě jednoduchou otázku se těžko odpovídá. Ze své dvacetileté zkušenosti u mládeže vidím, jak se dnešní děti a mládež mění. Stále více se uzavírá do svého virtuálního světa a mění se i dřívější hodnoty. Nemyslím si, že to je však jen jejich chyba. Možná, že je to i způsobeno tím, že jim toho málo nabízíme. Myslím toho opravdového. Jako rodič vím, jak je to jednoduché posadit dítě před počítač nebo televizi. Přitom ale stačí tak málo. A jedním z těch „málo“ může být tábor. Vždyť, kde jinde může proběhnout návrat k těm starým hodnotám jako je kamarádství, opravdová parta, příroda, hodnoty a prožitek. Takže, když se hlouběji zamyslím, tak odpovím ANO, tábory mají budoucnost.
Co říkáte na programovou náplň týdenního tábora?
Vezmu to z druhého konce. Nebudeme předstírat, že tento rozhovor vznikal proto, aby tady byla popsána pozitiva tohoto tábora. Jinak by asi tento rozhovor na tyto stránky nebyl umístěn. Stejně jako u následující odpovědi, je ode mě očekáván kladný popis.. Čtenář, rodič, si má přečíst, jak je to všechno super. Já ale odpovím jinak a nechám na „rodiči“, aby si to přebral. Mám dvě malé děti, které se loňský rok zúčastnily tábora v Jižních Čechách. Právě zde byly stejní vedoucí, kteří se pustili do tohoto projektu a pořádají tyto letní tábory. Mně „rodiči“, stačilo vidět nadšení mých dětí, když se vrátily domů. Ta přemíra zážitků a aktivit, kterými se mě chlubily a kterými mě neustále zaplavovaly, nebraly konce. Proto i letos věřím, že programová nabídka, kterou letos nabídli, vzbudí stejnou nadšenost nejenom mých dětí.
Je strava vhodná pro děti?
Jak je zřejmé z předcházející odpovědi, dostal jsem se k tomuto projektu přes mé pozitivní zkušenosti z loňské účasti mých dětí na letním táboře. Byl jsem také osloven, abych se z pozice mých odborných znalostí podílel na sestavení jídelníčku. Vycházeli jsme z toho, aby to nebyla „žádná věda“) a nabídli dětem jejich oblíbená jídla. Snažili jsme se vytvořit chutné a zároveň vyvážené jídlo, které pokryje energetické a nutriční potřeby. Obzvláště mě zaujala myšlenka nabídnout možnost alternativního stravování ve formě vegetariánských jídel.
Jak se Vám líbí ubytování?
Jak už jsem odpověděl, znám dobře tento kraj. Také znám dobře tento penzion a jeho provozovatele. Penzion je nově zbudovaný a moc pěkně a čistě zařízený. Není to žádný nablýskaný luxus, ale přesně splňuje požadavky správného tábora. Možná by mohl někdo namítnout, že správný tábor je v chatkách nebo pod stanem. Mně je to osobně jedno, protože tábor dělá táborem ne ubytování, ale náplň, pohoda, spokojenost, vedouvcí atd. Také chápu provozovatele, že v dnešní době v přísných hygienických podmínkách, je pro ně lepší mít ubytování pod střechou, než pod stanem. Vezměte si za příklad jen takové matrace do chatek. Jejich využití je jen v létě a potom starost o jejich uskladnění. Kdo Vám zaručí, že v nich po zimě nebude plíseň. Takových příkladů bychom mohli najít více.
Na závěr tohoto rozhovoru přeji úspěch všem nadšeným lidem kolem tohoto projektu. Také přeji všem táborníkům krásné prožitky a vzpomínky na letní tábor.
Kontaktní informace na Ladislava Vencálka na jeho stránkách "ZDE"
Děkujeme panu Vencálkovi za zodpovězení otázek a za tým vedoucích http://www.tabory-morava.cz přejeme spousty zdarů ve sportovním i soukromém životě.